Навигатор: Новости

Молитвы преподобному Силуану Афонскому

12 августа 2016

ТРОПАРЬ ПРЕПОДОБНОМУ СИЛУАНУ АФОНСКОМУ, ГЛАС 2

Серафимския любве ко Господу пламенный ревнителю / и Иеремии, о народе плачущему, / усердный подражателю, / всеблаженне отче Силуане, / ты, зову Матере Господа Сил внемляй, / змия греховнаго мужемудренно изрыгнул еси / и в Гору Афонскую от суеты мира удалился еси, / идеже в трудех и молитвах со слезами / благодать Святаго Духа обильно стяжа. / Ею же сердца наша воспламени / и с тобою умильно взывати укрепи: / Господи мой, Жизнь моя и Радосте Святая, // спаси мир и нас от всяких лютых.

КОНДАК ПРЕПОДОБНОМУ СИЛУАНУ АФОНСКОМУ, ГЛАС ТОЙЖЕ

Смиренномудрия исповедниче предивный / и человеколюбия Духом Святым согреваемая доброто, / Богу возлюбленне Силуане, / о подвизе твоем Церковь Российская радуется, / иноцы же Горы Афонския и вси христианстии людие, / веселящеся, сыновнею любовию к Богу устремляются. / Егоже моли о нас, равноангельне боговедче, // во еже спастися нам, в горении любве тебе подражающим.

молитва из акафиста

О предивный угодниче Божий, отче Силуане! По благодати, тебе от Бога данней, слезно молитися о всей все­ленней, мертвых, живых и грядущих, не премолчи за нас ко Господу, к тебе усердно припадающих и твоего пред­стательства умильно просящих. По­двиг­ни, о всеблаженне, на молитву Усердную Заступницу рода христиан­скаго, Преблагословенную Бого­ро­дицу и Приснодеву Марию, чудно призвавшую тя быти верна делателя в Ея земнем вертограде, идеже из­бранницы Божии о гресех наших милостива и долготерпелива быти Бога умоляют, во еже не помянути неправд и беззаконий наших, но, по неизречен­ней благости Господа нашего Иисуса Христа, ущедрити и спасти нас по вели­цей Его милости.

Ей, угодниче Божий, с Преблаго­словенною Владычицею мира, Свя­тей­шею Игумениею, и свя­тыми подвиж­ники Ея земнаго жребия, испроси у свя­тых Святейшаго Слова Святей Горе Афон­стей и боголюбивым пустын­ножите­лем ея от всех бед и наве­тов вражиих в мире сохранитися, да Ангелы святыми от зол избавляеми и Духом Святым в вере и братолюбии укрепляеми, до скончания века о Еди­ней, Святей, Соборней и Апостольстей Церкви молитвы творят и всем спа­сительный путь указуют, да Церковь земная и Небесная непрестанно сла­вословит Творца и Отца Светов, про­свещающи и освящающи мир в веч­ней правде и благости Божией.

Наро­дом всего мира испроси благоденственнаго и мирнаго жития, духа смиренномуд­рия и братолюбия, добронравия и спа­сения, духа страха Божия, да не злоба и беззаконие ожесточают сердца люд­ская, желающе истребити любовь Бо­жию в человецех и низвергнути их в богопротивныя вражду и брато­убийства, но в силе Божественныя любве и правды, якоже на Небеси, и на земли да святится Имя Божие, да будет воля Его святая в человецех и да воцарятся мир и Царствие Божие на земли.

Такожде и земному отечеству тво­ему, земли Российстей, испроси, угод­ниче Божий, вожделеннаго мира и Небеснаго благословения, во еже, всемощным омофором Матере Божия покрываему, избавитися ему от глада, губительства, труса, огня, меча, на­шествия иноплеменников и междо­усобныя брани и от всех враг видимых и не­видимых, и тако же быти ему до скон­чания века святейшему дому Преблагословенныя Богородицы, Кре­ста Живо­творящаго силою, и в люб­ви Божией неоскудеваему утвер­дитися.

Нам же всем, во тьму грехов погру­жаемым, и покаяния тепла, ниже страха Божия не имущим, и сице без­мерно любящаго нас Господа непре­станно оскорбляющим, испроси, о все­блаженне, у Всещедраго Бога нашего, да Своею Всесильною благодатию Бо­жественне посетит и оживотворит ду­ши наша и всяку злобу и гордость жи­тейскую, уныние и нерадение в серд­цах наших да упразднит.

Еще молимся, о еже и нам, благо­датию Всесвятаго Духа укрепляемым и любовию Бо­жиею согреваемым, в че­ло­веколюбии и братолюбии, сми­ренномудрии и мо­литвеннем сраспи­нании друг за друга и за всех, в правде Божией утвердитися, и в благодатней любви Божией благо­нравно укрепи­тися, и сынолюбне Тому приближи­тися. Да тако, творяще Его Всесвятую волю, во всяком благочестии и чисто­те, временнаго жития путь не­постыдно прейдем и со всеми святыми Небеснаго Царствия и Его Агнчаго брака спо­добимся. Емуже от всех зем­ных и Небесных да будет слава, честь и по­клонение, со Безначальным Его От­цем, Пресвятым и Благим и Живо­творя­щим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.