У Мінску пройдзе канферэнцыя, прысвечаная 85-годдзю з дня нараджэння мітрапаліта Філарэта (Вахрамеева)

28 лютага 2020

top.jpg

20 сакавіка 2020 года ў Мінскай духоўнай акадэміі адбудзецца канферэнцыя, прымеркаваная да святкавання 85-годдзя з дня нараджэння мітрапаліта Філарэта (Вахрамеева), Ганаровага Патрыяршага Экзарха ўсяе Беларусі.

Працы форуму будзе папярэднічаць урачыстае адкрыццё абноўленай экспазіцыйнай залы, прысвечанай мітрапаліту Філарэту і дзеючай пры царкоўна-гістарычным музеі Беларускай Праваслаўнай Царквы ў Мінскай духоўнай акадэміі.

Праграма канферэнцыі ўключае выступленні наступных дакладчыкаў:

• Мітрапаліт Мінскі і Заслаўскі Павел, Патрыяршы Экзарх усяе Беларусі. Тэма даклада: «Служэнне мітрапаліта Філарэта на чале Беларускай Праваслаўнай Царквы»

• Епіскап Слуцкі і Салігорскі Антоній. Тэма даклада: «Мітрапаліт Філарэт як педагог, настаўнік і духоўны айцец»

• Архімандрыт Сергій (Акімаў), рэктар Мінскай духоўнай акадэміі. Тэма даклада: «Мітрапаліт Філарэт як ініцыятар і арганізатар адраджэння духоўнай адукацыі ў Беларускай Праваслаўнай Царкве»

• Архімандрыт Нікадзім (Генералаў). Тэма даклада: «Праблематыка стану і развіцця праваслаўнага багаслоўя на мяжы XX-XXI стагоддзяў у працах мітрапаліта Філарэта (Вахрамеева), Ганаровага Патрыяршага Экзарха ўсяе Беларусі»

• Про